Siyah Maske Türkiye Bilgi ve Sipariş Ürün Görseli

Cilt bakım ürünlerinin içerisindeki maddeler

Yaşlanma cildi – acai, alfa-lipoik asit ve alfa hidroksi asit gibi şeylerle yapılmış ürünler – üzerinde saati geri çevirebileceklerini duydunuz.

Fakat işe yarıyor mu? Aslında kırışıklıkları giderebilir, güneş hasarını onarabilir mi, yoksa yaş izlerini yok edebilir mi?

Önce ödevinizi yapmak isteyeceksiniz, böylece bilgilendirilirsiniz. Bir dermatolog, neyin işe yaradığını, neyin yoruldüğünü ve cildinize neyin yardımcı olabileceğini ayırmanıza yardımcı olabilir.

Güneş Hasar ve Kırışıklıklarına Karşı Antioksidanlar

Bu besinler çoğu bitkide çeşitli miktarlarda bulunur. DNA’ya zarar veren “serbest radikaller”e karşı koyabilirler. Hasarlı cilt hücreleri, kırışıklıklar, kuru ciltler, gözlerin altında koyu halkalar, donuk cilt ve daha fazlasıyla yaşlanmayı hızlandırabilir.

Bu doğal kimyasal maddelerden zengin gıdaları yemek için anahtardır, yalnızca cildiniz için değil genel sağlık için. Ayrıca antioksidanları cildinizde de kullanabilirsiniz. En fazla zarar gören ve yaşlanma sürecini yavaşlattığı gösterilenler arasında şunlar bulunur:

 • Acai yağı
 • Alfa-lipoik asit
 • Yeşil çay özütü
 • Retinol
 • C vitamini
 • Koenzim Q-10 (CoQ-10)
 • Kafein

Cilt bakım ürünlerinde bulunan yaşlanan ciltler için diğer bitki bazlı veya doğal tedaviler şunları içerir:

 • Alfa-hidroksi asit
 • Salisilik asit
 • Hiyalüronik asit

Alfa-Lipoik Asit

Vücudunuz bunu yapar ve sahip olduğunuz her hücrededir. Bir antioksidan olarak, vücuda serbest radikallere saldırır. Alpha-lipoik asit, ince çizgileri ve kırışıklıkları giderebilen, gözenekleri azaltabilen ve cilde sağlıklı bir parlaklık kazandıracak bir madde olarak ticari olarak lanse edilmiştir.

Yeşil çay özü

Çay, serbest radikallerle savaştığı gösterilen polifenoller olarak adlandırılan besinlerle yüklenir.

Erken yapılan araştırmalar çayın içerdiği malzemelerin güneş ışınlarını azaltabileceğini ve cildinize koyduğunuzda sizi cilt kanserinden koruyabileceğini bulmuştur. Korumayı iki katına çıkartmak için güneş kremi altındaki yeşil çay özütünü kullanın. Kremlerde ve losyonlarda bulunan polifenoller ayrıca yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir ve sarkma cildi ve kırışıklıkları azaltabilir.

Retinol

Bu, A vitaminden yapılır ve cildinize gitmek için kremlere eklenir. Kollajen üretimini artırır ve ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltarak cildi yumuşatır. Aynı zamanda cilt rengini ve rengini iyileştirir ve lekeli lekeleri azaltır.

Birçok dermatolog retinolün daha güçlü karşıtları, tretinoin veya benzeri ürünleri reçete ederek cildin yaşlanmasını yavaşlatır, düzensiz pigmentlemeyi geliştirir ve akne temizler. Retinolleri içeren tezgah üstü ürünler zayıf olabilir, ancak yine de cilt görünümünü iyileştirebilirler.

Retinol bazlı bir ürünün kullanılması cildinizin üst katmanının (epidermis) kurumasına ve tüysüzleşmesine neden olabilir. Sabahları kullandıktan sonra nemlendirici ve güneş kremi giydiğinizden emin olun veya dermatologunuza alternatifler hakkında danışın.

C vitamini

Yaşlandıkça, vücudunuz cildi cildi güçlü, esnek ve esnek kılan kolajen ve elastin yapımını yavaşlatır . C vitamini içerisinde bulunan antioksidanlar, kollajen üretimini artırabilir ve ince çizgileri, kırışıklıkları ve yara izlerini en aza indirebilir.

C vitamini , kremler ve losyonlar gibi bazı cilt bakım ürünlerinde bulunur. Birini denemek isterseniz, dermatologunuzdan bazı seçenekler isteyin.

Koenzim Q-10 (CoQ-10)

Vücudunuz doğal olarak bunun hücrelerdeki serbest radikalleri atmasını sağlar. Yaşlandıkça daha az kazanç elde edersiniz. Bu cilt hücrelerinin serbest radikallerin hasar görmesine karşı daha savunmasız kalmasına neden olabilir. Tonerler, jeller ve kremler gibi cilt bakım ürünlerindeki antioksidanın tek başına veya nemlendiriciyle kullanılmasının nedeni budur. Bir çalışma, CoQ-10’un “karga ayakları” nı azaltmaya yardımcı olduğunu, göz çevresindeki kırışıklıkların oluştuğunu gösteriyor .

Kafein

Aynı zamanda bir antioksidan, ancak uzmanlar cildin tersine çevrilmesi için kullanılıp kullanılamayacağını bilmiyorlar. Yine de cilt bakımı şirketleri losyonlara ve kremlere gösterdikleri kanıtlara dayanarak onu kattı. kafeinin cilt kanseri gelişimini önlemede yararlı olabileceğine ve cilde uygulandığında kırışıklıkları daha az derine, özellikle “karga ayaklarına” gözler.

Glikolik asit orijinal AHA idi ve ölü deri hücrelerini çıkarma ve cildin daha pürüzsüz, daha yumuşak ve daha parlak görünmesini sağlayan özellikleriyle popüler kaldı.

AHA, ince çizgileri, yaşlanma noktalarını, sivilce izlerini ve pürüzlü cilt rengini azaltarak cildi pul pul dökülür . Yüksek konsantrasyonlarda AHA içeren peelingler genellikle güzellik uzmanı (estetik uzmanı) veya dermatolog , ancak günlük olarak kremlerde veya losyonlarda düşük konsantrasyonlarda (% 5 ila% 10 arasında) kullanabilirsiniz.

Düşük konsantrasyonda başlayın ve cildi tahriş etmesini önlemek için her gün uygulayın. Zamanla, her gün dolaşarak kademeli olarak daha sık kullanmaya başlayabilirsiniz.

Düşük dozlarda bile olsa, asitler tahriş edebilir ve cildi kurabilir ve cildinizi güneşe daha duyarlı hale getirebilir. Doktorlar, AHA içeren herhangi bir ürünü kullanırken nemlendirici ve güneş kremi kullanmanızı önerir.

Salisilik asit

Bu bileşeni sivilciyi tedavi eden birçok tezgahta ve reçeteli ürünlerde göreceksiniz. Gözeneklere nüfuz eder ve alfa hidroksid asitlerinden alabileceğinizden daha az tahrişle siyah noktaları ve beyaz kafa örneklerini azaltır. AHAs gibi, salisilik asit de yaşlanmanın belirtilerini azaltabilen cildi pul pul dökür.

Salisilatlara alerjiniz varsa salisilik asit kullanmamalısınız ( aspirinde bulunur). Hamileyseniz veya hemşirelik yapıyorsanız, salisilik asit içeren herhangi bir ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışın . Ayrıca, nadir fakat ciddi alerjik reaksiyonların belirtilerinden haberdar olun. Boğaz sıkışması, nefes darlığı, baygınlık hissi, yüzünüzün veya dilinizin şişmesi durumunda acil tıbbi yardım alın . Eğer geliştirmek durumunda ürünü kullanmayı bırakın kovanlarını veya kaşıntı.

Hiyalüronik asit

Bu dahildir cilt bakım ürünleri yaşlanma belirtilerini azaltmak için. Vücudunuz doğal olarak hiyalüronik asit yapar, dokuları yastıklı ve yağlanmış halde tutar. Cilt, eklem sıvısı ve bağ dokusunda bulunur. Yaş, sigara içmek ve sağlıksız bir diyet zamanla daha az kazanmanıza neden olabilir.

Hiyalüronik asit içeren ürünler cildi yumuşatmaya yardımcı olabilir. C vitamini ürünleri ile kombine edildiğinde özellikle iyi çalışır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )